Duroc 30 27.5in/584 32H Blk Wld Blk/Gry Rim (ERD 568) (SL9E15834605C)
DÜROC 30 RIM - 27.5" - 32H
Real-world riders need wheels that roll fast, and are durable enough to sustain years of abuse, without costing more than the rest of the bike. SUNRinglé Düroc rims do just that. Built to last with welded seams, 28 or 32 hole drillings, 27.5" or 29", and available in 30mm, 35mm, 40mm, and 50mm widths, there is a tubeless-ready Düroc rim to suit your wheel building needs.
Welded Seam
Tubeless Compatible
Doublewall Construction
27.5"
30mm Outer Rim Width
26mm Inner Rim Width
32 Hole Drillings
440g 27.5" Rim Weight
(SRG-SL9E15834605)
| SKU | SRG-SL9E15834605 |
| Barcode # | 844171064856 |
| Brand | SUNringlé |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.660m |
| Shipping Height | 0.660m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.026136000m3 |
Others Also Bought
40-Series Bearing 1-1/2 inch (IS52) (52.0mm) (36/4
$41.95 Inc. GST
Chainring e*spec Steel Direct Mount | 34T | Bosch
$64.95 Inc. GST
Cranks e*spec Plus Crank | 160mm | Bosch CX Gen4 (
$148.95 Inc. GST
J-Bend PSR 13G 2.5/2.3 SILVER
From $22.04 Inc. GST
J-Bend Triple Butted ALPEN 3 - 2.3/1.8/2.0 SILVER
From $19.84 Inc. GST
NEW//Single Compound Oury V2
From $24.99 Inc. GST
40-Series Bearing 1-1/2 inch (IS52) (52.0mm) (45/4
$55.95 Inc. GST
Duroc 35 PRO 27.5in Rear 157x12 SUPER BOOST (Micro
$875.95 Inc. GST
More From This Category
MTX 39 26in/559 32H S Black Welded Rim (ERD 525) (
$142.94 Inc. GST
Duroc 30 JUNIT 24in 32 P SB Black Rim (ERD 492mm)
$140.95 Inc. GST