26" isn't dead
The Sun MTX series is a super heavy-duty design perfect for 26" DH and freeride applications, ebike use, or just people that break a lot of wheels.
The MTX39 was born out of the SUN DoubleTrack, which in turn was born out of the Intense Mag30. Same rim. Different stickers.
Welded joint
Eyeleted spoke holes
Double wall design
Heavy duty extrusion for maximum durability
Item Specifications
Color Black
Hub Drilling 32 Holes
ISO Diameter 559 / 26" mtn
Manufacturer Spec ERD 525mm
Rim Material Alloy
Rim Width 39mm
Wheel Size 26"
(SRG-0E6E68813605C)
| SKU | SRG-0E6E68813605C |
| Barcode # | 844171056684 |
| Brand | SUNringlé |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.660m |
| Shipping Height | 0.660m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.026136000m3 |
Others Also Bought
Bubba X Freehub Body Kit - Shimano HG Road 11 Spd
$253.95 Inc. GST
INVERT CARGO MOUNT - BOXED (BBG0509)
$200.95 Inc. GST
More From This Category
Sylvan Race Alloy | Rim | All Mountain | 29in x 30
$218.96 Inc. GST
Duroc SD37 29in/622 28H SB Black Rim - Wld (ERD 60
$140.95 Inc. GST
Grappler Flux Aluminum | Rim | GR | 27.5in x 30mm
$247.95 Inc. GST
Grappler Flux Alloy | Rim | Downhill | 29in x 30mm
$247.95 Inc. GST
Mulefüt 80SL 27.5in/584 32H fat bike rim SB Blk (V
$225.95 Inc. GST
Rim XCX Race Carbon | Mountain | 29in x 24mm | 28h
$983.95 Inc. GST
Duroc 30 JUNIT 24in 28 P SB Black Rim (ERD 492mm)
$140.95 Inc. GST
Grappler Flux Alloy | Rim | Enduro | 29in x 30mm |
$247.95 Inc. GST
Rim MTB LG1 Base Enduro 27.5in x 30mm 28 Hole Blac
$121.95 Inc. GST
Sylvan Race Alloy | Rim | All Mountain | 29in x 30
$218.96 Inc. GST
Duroc 50 27.5in/584 32H SB Black Rim (RV9E15834605
$140.95 Inc. GST
Grappler Flux Alloy | Rim | Downhill | 29in x 30mm
$247.95 Inc. GST
Grappler Flux Aluminum | Rim | GR | 27.5in x 30mm
$247.95 Inc. GST
Grappler Race Alloy e*spec | Rim | Enduro | 27.5in
$228.95 Inc. GST
Rim XCX Race Carbon | Mountain | 29in x 24mm | 24h
$983.95 Inc. GST
Rim MTB LG1 Plus Downhill 27.5in x 30mm 32 Hole Bl
$192.95 Inc. GST
Grappler Race Alloy | Rim | Enduro | 27.5in x 30mm
$228.95 Inc. GST