Duroc 30 27.5in/584 28H Blk Wld Blk/Gry Rim (ERD 568) (SL9E19834605C)
DÜROC 30 RIM - 27.5" - 28H
Real-world riders need wheels that roll fast, and are durable enough to sustain years of abuse, without costing more than the rest of the bike. SUNRinglé Düroc rims do just that. Built to last with welded seams, 28 or 32 hole drillings, 27.5" or 29", and available in 30mm, 35mm, 40mm, and 50mm widths, there is a tubeless-ready Düroc rim to suit your wheel building needs.
Welded Seam
Tubeless Compatible
Doublewall Construction
27.5"
30mm Outer Rim Width
26mm Inner Rim Width
28 Hole Drillings
440g 27.5" Rim Weight
(SRG-SL9E19834605)
| SKU | SRG-SL9E19834605 |
| Barcode # | 844171064863 |
| Brand | SUNringlé |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.660m |
| Shipping Height | 0.660m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.026136000m3 |
Others Also Bought
Cranks e*spec Plus Crank | 160mm | Bosch CX Gen4 (
$148.95 Inc. GST
J-Bend PSR TB 2018 2.2/2.0/1.8/2.0 BLACK
From $28.55 Inc. GST
e*thirteen Wheels Rear
From $1,096.95 Inc. GST
e*thirteen Tyres 2026
From $95.95 Inc. GST
Helix Race | Chainring | 107BCD | 38T | Shimano/SR
$157.95 Inc. GST
Cup Installation Tool for installing ZS44, EC34, a
$31.95 Inc. GST
More From This Category
Duroc 30 JUNIT 24in 32 P SB Black Rim (ERD 492mm)
$140.95 Inc. GST
Mulefüt 80SL 26in/559 32H fat bike rim SB Blk (V2)
$225.95 Inc. GST