Duroc 30 29in/622 28H Blk Wld Blk/Gry Rim (ERD 606) (SL8E19834605C)
DÜROC 30 RIM - 29" - 28H
Real-world riders need wheels that roll fast, and are durable enough to sustain years of abuse, without costing more than the rest of the bike. SUNRinglé Düroc rims do just that. Built to last with welded seams, 28 or 32 hole drillings, 27.5" or 29", and available in 30mm, 35mm, 40mm, and 50mm widths, there is a tubeless-ready Düroc rim to suit your wheel building needs.
Welded Seam
Tubeless Compatible
Doublewall Construction
29"
30mm Outer Rim Width
26mm Inner Rim Width
28 Hole Drillings
465g 29" Rim Weight
(SRG-SL8E19834605)
| SKU | SRG-SL8E19834605 |
| Barcode # | 844171064887 |
| Brand | SUNringlé |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.660m |
| Shipping Height | 0.660m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.026136000m3 |
Others Also Bought
R8 PRO 29 Boost 120mm Travel 44OS MANUAL KNOB Matt
$1,761.95 Inc. GST
More From This Category
Sylvan Race Alloy | Rim | All Mountain | 29in x 30
$218.96 Inc. GST
Duroc SD37 29in/622 28H SB Black Rim - Wld (ERD 60
$140.95 Inc. GST
Grappler Flux Aluminum | Rim | GR | 27.5in x 30mm
$247.95 Inc. GST
Grappler Flux Alloy | Rim | Downhill | 29in x 30mm
$247.95 Inc. GST
Mulefüt 80SL 27.5in/584 32H fat bike rim SB Blk (V
$225.95 Inc. GST
Rim XCX Race Carbon | Mountain | 29in x 24mm | 28h
$983.95 Inc. GST
Duroc 30 JUNIT 24in 28 P SB Black Rim (ERD 492mm)
$140.95 Inc. GST
Grappler Flux Alloy | Rim | Enduro | 29in x 30mm |
$247.95 Inc. GST
Rim MTB LG1 Base Enduro 27.5in x 30mm 28 Hole Blac
$121.95 Inc. GST
Sylvan Race Alloy | Rim | All Mountain | 29in x 30
$218.96 Inc. GST
Duroc 50 27.5in/584 32H SB Black Rim (RV9E15834605
$140.95 Inc. GST
Grappler Flux Alloy | Rim | Downhill | 29in x 30mm
$247.95 Inc. GST
Grappler Flux Aluminum | Rim | GR | 27.5in x 30mm
$247.95 Inc. GST
MTX 39 26in/559 32H S Black Welded Rim (ERD 525) (
$142.94 Inc. GST
Grappler Race Alloy e*spec | Rim | Enduro | 27.5in
$228.95 Inc. GST
Rim XCX Race Carbon | Mountain | 29in x 24mm | 24h
$983.95 Inc. GST
Rim MTB LG1 Plus Downhill 27.5in x 30mm 32 Hole Bl
$192.95 Inc. GST