Duroc 35 27.5in/584 28H Blk Wld Blk/Gry Rim (ERD 568) (SJ9E19834605C)
DÜROC 35 RIM - 27.5" - 28H
Real-world riders need wheels that roll fast, and are durable enough to sustain years of abuse, without costing more than the rest of the bike. SUNRinglé Düroc rims do just that. Built to last with welded seams, 28 or 32 hole drillings, 27.5" or 29", and available in 30mm, 35mm, 40mm, and 50mm widths, there is a tubeless-ready Düroc rim to suit your wheel building needs.
Welded Seam
Tubeless Compatible
Doublewall Construction
27.5"
35mm Outer Rim Width
31mm Inner Rim Width
28 Hole Drillings
495g 27.5" Rim Weight
(SRG-SJ9E19834605)
| SKU | SRG-SJ9E19834605 |
| Barcode # | 844171064900 |
| Brand | SUNringlé |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.660m |
| Shipping Height | 0.660m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.026136000m3 |
Others Also Bought
Chainring e*spec Aluminum Direct Mount | 38T | Bos
$118.95 Inc. GST
J-Bend PSR TB 2018 2.2/2.0/1.8/2.0 BLACK
From $28.55 Inc. GST
Seatpost Classic
From $130.96 Inc. GST
More From This Category
Mulefüt 80SL 27.5in/584 32H fat bike rim SB Blk (V
$225.95 Inc. GST
Rim XCX Race Carbon | Mountain | 29in x 24mm | 24h
$983.95 Inc. GST
Mulefüt 80SL 26in/559 32H fat bike rim SB Blk (V2)
$225.95 Inc. GST
Duroc 30 JUNIT 24in 32 P SB Black Rim (ERD 492mm)
$140.95 Inc. GST