Duroc 35 27.5in/584 32H Blk Wld Blk/Gry Rim (ERD 568) (SJ9E15834605C)
DÜROC 35 RIM - 27.5" - 32H
Real-world riders need wheels that roll fast, and are durable enough to sustain years of abuse, without costing more than the rest of the bike. SUNRinglé Düroc rims do just that. Built to last with welded seams, 28 or 32 hole drillings, 27.5" or 29", and available in 30mm, 35mm, 40mm, and 50mm widths, there is a tubeless-ready Düroc rim to suit your wheel building needs.
Welded Seam
Tubeless Compatible
Doublewall Construction
27.5"
35mm Outer Rim Width
31mm Inner Rim Width
32 Hole Drillings
495g 27.5" Rim Weight
(SRG-SJ9E15834605)
| SKU | SRG-SJ9E15834605 |
| Barcode # | 844171064894 |
| Brand | SUNringlé |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.660m |
| Shipping Height | 0.660m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.026136000m3 |
Others Also Bought
NEW//Single Compound Oury V2
From $24.99 Inc. GST
Kid Axle: Length 160 to 172mm with 1.0mm Thread (K
$140.95 Inc. GST
Guidering Helix R | Direct | 30T | 52/55mm Flip Fl
$142.94 Inc. GST
Crank Helix Race | 165x73mm | no BB, no ring | wit
$516.95 Inc. GST
Duroc 35 PRO 27.5in Rear 157x12 SUPER BOOST (Micro
$875.95 Inc. GST
A76 Aluminium bar, 3in Rise, 31.8mm, BLACK, 810mm
$198.95 Inc. GST
Crank Helix Core | 165x73mm | no BB, no ring | wit
$271.95 Inc. GST
More From This Category
Rim XCX Race Carbon | Mountain | 29in x 24mm | 28h
$983.95 Inc. GST
MTX 39 26in/559 32H S Black Welded Rim (ERD 525) (
$142.94 Inc. GST