BAR WCS Rizer Trail Alloy /31.8mm/800mm/30mm/AL7050/9D Bend/9D Sweep (30455427036)
Same proven Ritchey quality, performance and materials now beefed up and available in trail-worthy widths. A shallow rise and gentle sweep are the key attributes of the WCS Trail Rizer bar. Extra wide grip area allows plenty of room for all components and remotes of choice.
Material: triple-butted 7050 alloy
Width: 800mm
Rise: 30mm
Backsweep: 9°
Upsweep: 2°
Clamp diameter: 31.8mm
Bar-end compatible: yes
Weight: 284g
Color: Blatte
(RIG-HBWTR80030K)
| SKU | RIG-HBWTR80030K |
| Barcode # | 796941307819 |
| Brand | Ritchey |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.830m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.010043000m3 |
Others Also Bought
Lowering Kit (FB_LK) (CTN80)
$19.95 Inc. GST
BAR COMP BEACON
From $101.95 Inc. GST
More From This Category
Covert Race Carbon 35 I.C.R. | Handlebar | 780mm W
$314.95 Inc. GST
JUNIT CHILDRENS Handlebar, 1in Rise, width, 31.8mm
$132.95 Inc. GST
A25 Aluminium bar, 1in Rise, 31.8mm, SILVER, 810mm
$198.95 Inc. GST
A76 Aluminium bar, 3in Rise, 31.8mm, SILVER, 810mm
$198.95 Inc. GST
C25 Carbon Handlebar, 1in Rise, 31.8mm Diameter, C
$377.95 Inc. GST
A12 Aluminium bar, 1/2in Rise, 31.8mm, BLACK, 810m
$198.95 Inc. GST
Answer Alumilite Classic 2in/50mm Rise Bar 685mm W
$75.95 Inc. GST
BAR SUPERLOGIC 31.8mm/760mm / 20mm Rise/5D Bend Up
$349.95 Inc. GST
A76 Aluminium bar, 3in Rise, 31.8mm, BLACK, 810mm
$198.95 Inc. GST
JUNIT CHILDRENS Handlebar, 1/2in Rise, width, 31.8
$132.95 Inc. GST
BAR RL1 RIZER 9D 780mm / 20mm rize BB Black (30425
$54.95 Inc. GST
BAR COMP BUZZARD BB Black 820mm / 70mm rise 27D (3
$91.95 Inc. GST
Covert Core Alloy 35 I.C.R. | Handlebar | 780mm Wi
$157.95 Inc. GST
A12 Aluminium bar, 1/2in Rise, 31.8mm, SILVER, 810
$198.95 Inc. GST
Base 35 Handlebar | 800mm Wide | 20mm Rise | 9/5 S
$99.95 Inc. GST
BAR COMP TRAIL RIZER 10D / BB Black / 20mm Rise /
$68.95 Inc. GST
Plus 35 Handlebar | 800mm Wide | 20mm Rise | 9/5 S
$142.94 Inc. GST
BAR COMP TRAIL RIZER 35 BB Black 800mm / 15mm rise
$68.95 Inc. GST
BAR SUPERLOGIC 31.8mm/760mm / 40mm Rise/5D Bend Up
$368.95 Inc. GST