Manitou slickoleum Grease – 15 oz. (444 ml)
Slickoleum is a premium assembly lubricant formulated by Arlo Englund, the inventor of Slick Honey. This grease is perfect for lubricating seals and bushings while rebuilding forks, rear shocks and suspension pivots.
This is the 10oz (295ml) tub size, ideal for workshop use.
(MAG-20-32929)
| SKU | MAG-20-32929 |
| Barcode # | 844171071823 |
| Brand | Manitou |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.001960000m3 |
More From This Category
MY22+ Mattoc Pro CSA 44OS Polished
$440.95 Inc. GST
Spring, DORADO COMP 37MM, COIL, X-FIRM (141-38380-
$94.95 Inc. GST
DORADO 37MM, UPPER Short O/set 47mm, Pro Polish SI
$130.96 Inc. GST
HELM COIL - MAIN SPRING - 35LBS/IN - RED (AAG0421)
$90.95 Inc. GST
Direct mount fender for Manitou Dorado (141-41229-
$49.95 Inc. GST
MY22+ Rebound cartridge assembly w/knob 34mm
$250.95 Inc. GST
DORADO 37MM, Lower Crown/Steerer Asy, Short Offset
$248.95 Inc. GST
CSA MARKHOR 27.5in Taper Steerer (141-33382-B721)
$333.95 Inc. GST
HELM MKII MATTE BLACK STICKER KIT (BAG0596)
$68.95 Inc. GST
BLEED KIT, DORADO/MEZZER CART DAMPER (141-30694-K0
$121.95 Inc. GST
Rebuild Kit - Mezzer (141-36713-K026)
$147.87 Inc. GST
Spring, DORADO COMP 37MM, COIL, MEDIUM (141-38380-
$94.95 Inc. GST
Spring, DORADO COMP 37MM, COIL, XX-FIRM (141-38380
$94.95 Inc. GST
HELM COIL - MAIN SPRING - 65LBS/IN - BLUE (AAG0426
$90.95 Inc. GST
HELM COIL - MAIN SPRING - 55LBS/IN - GREEN (STOCK
$90.95 Inc. GST
HELM - COLOR KIT - RED (BAG0733R)
$199.95 Inc. GST
Spring, DORADO COMP 37MM, COIL, SOFT (141-38380-K0
$94.95 Inc. GST
Hexlock SL Axle 150mm FATBIKE (141-33147-K004)
$81.95 Inc. GST
HELM MKII PEARLED RED STICKER KIT (BAG0615)
$68.95 Inc. GST