E-Thirteen Guide Spare COMPACT Upper Slider ALL G2 TRS & LG1 Guides Black (CGS21-100)
Our new compact upper slider keeps things tidy on enduro and trail bikes. The small footprint helps clear large tires on plus bikes and saves precious grams when you need to pedal to the top. A convenient easy open feature allows for simple chainring changes and co-molded rubber inside the slider keeps chain noise to a minimum. Compatible with all generation 2 chainguides.
What's in the box: Upper slider, mounting bolt, mounting nut
(ETS-SLDRG2CPTUPR)
| SKU | ETS-SLDRG2CPTUPR |
| Barcode # | 4710751503212 |
| Brand | e*thirteen |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.132m |
| Shipping Height | 0.048m |
| Shipping Length | 0.168m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Others Also Bought
Chain Guide Turbocharger Race e*spec | Top Slider
$27.95 Inc. GST
More From This Category
Guide Spare Back Plate LG1 Base Guide Lower Armatu
$51.95 Inc. GST
Vario Chainguide Lower Armature | fits all DH and
$28.95 Inc. GST
Chain Ring Bolts Mid 4 Pk Alloy (7.5mm T30 Nut & T
$52.95 Inc. GST
Guide Spare Upper Slider ALL G2 TRS & LG1 Guides B
$38.95 Inc. GST
e*spec Upper Slider | ISO Conforming | Molded | Bl
$24.95 Inc. GST
Bash Ring 34T | fits Turbocharger Race e*spec (CRS
$32.95 Inc. GST
Bash Guard Direct Mount LG1 & TRS Gen2 28 -30T ran
$21.95 Inc. GST
Guide Spare Vario e*spec Upper Armature w/ Slider
$28.95 Inc. GST
Bash Guard Direct Mount LG1 Plus / Lower Arm - 36-
$99.95 Inc. GST
Chain Ring Bolts Short 4 Pk (5mm Steel Nut & T15 A
$41.95 Inc. GST
Guide Spare Vario Upper Slider | Full Coverage Com
$21.95 Inc. GST
Crank Spare TRSr LG1r eSpec Race Carbon Crank Shoe
$21.95 Inc. GST
Lower slider kit | incl. slider, roller, and bolt
$38.95 Inc. GST
Guide Spare Vario Upper Slider | Ultra Compact | B
$21.95 Inc. GST
Bash Guard Direct Mount LG1 & TRS Gen2 32 -34T ran
$24.95 Inc. GST
Bash Guard Direct Mount LG1 & LS1 Plus 40T Max, BL
$79.95 Inc. GST
Adaptor Plate ISCG 05, Alloy (ADP.ISCG.I05)
$39.95 Inc. GST
Bash Guard TurboCharger, 32T Max, Black (TRC.32.B)
$89.95 Inc. GST
Bash Guard Direct Mount LG1 & TRS Gen2 36 -38T ran
$25.95 Inc. GST