Sidekick | Front Hub | 28h | 110x15mm Boost | Black (HB5UKA-200)
The e*thirteen Sidekick Front MTB Hub is the natural companion to the Sidekick Anti-Kickback Rear Hub. Precision CNC machined, designed to the same standards, and available in configurations that match any trail, enduro, downhill, or E-MTB build.
At 154g (110x15mm Boost), this hub delivers the stiffness and reliability you need from a front end without unnecessary weight. A dual end cap system means the same hub runs as either Boost 15mm or 15/20mm depending on your fork, no extra parts required.
154g (110x15mm Boost)
28h and 32h spoke configurations
6-Bolt disc mount, J-bend spoke compatible
E-MTB compatible
10-year warranty with lifetime bearing coverage
(ETG-HB5UKA-200)
| SKU | ETG-HB5UKA-200 |
| Barcode # | 4711280347087 |
| Brand | e*thirteen |
| Shipping Weight | 0.7600kg |
| Shipping Width | 0.114m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.156m |
| Shipping Cubic | 0.003040000m3 |
More From This Category
Ultralight XCX Race Aluminium Front Hub | 28 hole
$396.95 Inc. GST
SRC Front Hub Qr/15/20 32H Black (281-32617-K002)
$185.96 Inc. GST
SRC Front fat bike Hub 32H 150X15 Black (281-32617
$185.96 Inc. GST
SRC Front Hub Qr/15/20 28H Black (281-32617-K001)
$185.96 Inc. GST
Bubba Front Hub 28h 110x15 Blk AM (281-37257-K002)
$207.96 Inc. GST
SRC Front Hub 32H 110X15 Black (281-32617-K003)
$185.96 Inc. GST