Base 35 Stem | 35mm bar clamp | 40mm Length | 0 Rise | Black (CTN10) (ST1USA-100)
Stem e*thirteen | Base 35 | 35mm bar clamp | 40mm Length | 0 Rise | Black
Our Base 35 Stem is a no-nonsense stem. 35mm clamp is ideal for strength to weight ratio, integrated T25 hardware with rounded heads prevents injury, and two stem lengths are available to perfectly suit your needs. Finished ano black bead with blast and laser artwork.
Clamp: 35mm Bar Clamp Diameter | 1-1/8" Steerer Clamp | 40mm Steerer Clamp Stack
Color: Stealth Black w/Laser
Features: Laser art, 35mm clamp, and integrated T25 hardware with rounded heads prevents injury
Length: 40mm, 50mm
Material: 6061 Aluminum
Rise: 0 Degree
Weight:
40mm: 155g
50mm: 160g
Width: 58mm
(ETG-STB4090K)
| SKU | ETG-STB4090K |
| Barcode # | 4710751507111 |
| Brand | e*thirteen |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.077m |
| Shipping Height | 0.072m |
| Shipping Length | 0.128m |
| Shipping Cubic | 0.001200000m3 |
More From This Category
Ritchey Stem CLASSIC TOYON /84D/6D/31.8mm/60mm/AL2
$148.95 Inc. GST
HCR STEM - 80MM - BLACK (BAJ0133)
$195.95 Inc. GST
COMPUTER MOUNT - GARMIN/WAHOO - PURPLE (BAH0050PP)
$160.95 Inc. GST
Parts Stainless Bolt Set For WCS 4- Axis/4-Axis-44
$18.95 Inc. GST
COMPUTER MOUNT - GARMIN/WAHOO - SILVER (BAH0050S)
$160.95 Inc. GST
Stem WCS TOYON
From $185.96 Inc. GST
HCR STEM - 100MM - BLACK (BAJ0135)
$195.95 Inc. GST
EESILK STEM Climb Switch Service Kit (BAJ0081)
$94.95 Inc. GST
STEM COMP TRAIL & 4-AXIS REPLACEMENT STAINLESS STE
$18.95 Inc. GST
COMPUTER MOUNT - GARMIN/WAHOO - GOLD (BAH0050GD)
$160.95 Inc. GST
HCR STEM - 90MM - BLACK (BAJ0134)
$195.95 Inc. GST
EESILK STEM - elastomer - chooser
From $31.95 Inc. GST
HCR STEM - 70MM - BLACK (BAJ0132)
$195.95 Inc. GST
Covert Core 35 I.C.R. | Stem | 50mm Length | 0 Ris
$215.95 Inc. GST
HCR STEM - 110MM - BLACK (BAJ0136)
$195.95 Inc. GST
COMPUTER MOUNT - SMALL PARTS KIT (BAH0070)
$20.95 Inc. GST