Base 35 Stem | 35mm bar clamp | 40mm Length | 0 Rise | Black (CTN10) (ST1USA-100)
Stem e*thirteen | Base 35 | 35mm bar clamp | 40mm Length | 0 Rise | Black
Our Base 35 Stem is a no-nonsense stem. 35mm clamp is ideal for strength to weight ratio, integrated T25 hardware with rounded heads prevents injury, and two stem lengths are available to perfectly suit your needs. Finished ano black bead with blast and laser artwork.
Clamp: 35mm Bar Clamp Diameter | 1-1/8" Steerer Clamp | 40mm Steerer Clamp Stack
Color: Stealth Black w/Laser
Features: Laser art, 35mm clamp, and integrated T25 hardware with rounded heads prevents injury
Length: 40mm, 50mm
Material: 6061 Aluminum
Rise: 0 Degree
Weight:
40mm: 155g
50mm: 160g
Width: 58mm
(ETG-STB4090K)
| SKU | ETG-STB4090K |
| Barcode # | 4710751507111 |
| Brand | e*thirteen |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.077m |
| Shipping Height | 0.072m |
| Shipping Length | 0.128m |
| Shipping Cubic | 0.001200000m3 |
Others Also Bought
Chainring e*spec Steel Direct Mount | 36T | Bosch
$64.95 Inc. GST
More From This Category
Vice Trail Stem, 31.8mm Clamp, 40mm Length (306-41
$220.95 Inc. GST
STEM COMP TRAIL 35 (35mm OD CLAMP) - CHOOSER
From $111.95 Inc. GST
Parts CLASSIC Replacement Bolt Set For Classic C-2
$18.95 Inc. GST
COMPUTER MOUNT - GARMIN/WAHOO - GOLD (BAH0050GD)
$160.95 Inc. GST
HCR STEM - 90MM - BLACK (BAJ0134)
$195.95 Inc. GST
Ritchey Stem CLASSIC TOYON /84D/6D/31.8mm/60mm/AL2
$148.95 Inc. GST
STEM COMP TRAIL & 4-AXIS REPLACEMENT STAINLESS STE
$18.95 Inc. GST
Stem C220 CLASSIC 1-1/8in Steerer 31.8mm Clamp 84
From $148.95 Inc. GST
Universal Face Plate NARROW Version/14-28mm/For Su
$42.95 Inc. GST
HCR STEM - 100MM - BLACK (BAJ0135)
$195.95 Inc. GST
ACCESSORY MOUNT - LIGHT/CAMERA MOUNT ASSEMBLY (BAH
$42.95 Inc. GST
HCR STEM - 110MM - BLACK (BAJ0136)
$195.95 Inc. GST
COMPUTER MOUNT - GARMIN/WAHOO - RED (BAH0050R)
$160.95 Inc. GST
Universal Face Plate Wide Version/22-35mm/For Supe
$42.95 Inc. GST
Stem WCS TOYON
From $185.96 Inc. GST
Stem COMP 4-Axis-44 1-1/4in Steerer
From $111.95 Inc. GST